EU Projects

 

Zarząd Spółki BIOGAS WOOD Sp. z o.o. uprzejmie informuje o zawarciu w dniu 28 grudnia 2023 roku z  Bankiem Gospodarstwa Krajowego, z siedzibą w Warszawie umowy o dofinansowanie  numer: FENG.02.32-IP.03-0135/23-00  dla Projektu pod nazwą „Wdrożenie innowacyjnego procesu suszenia drewna kominkowego w przedsiębiorstwie BIOGAS WOOD Sp. z o.o. z Jarnołtowie” na realizację którego Spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, działanie: 2.32 – Kredyt Technologiczny.

 

  1. Tytuł projektu:

„Wdrożenie innowacyjnego procesu suszenia drewna kominkowego w przedsiębiorstwie BIOGAS WOOD Sp. z o.o. z Jarnołtowie”

 

  1. Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu:

Projekt Wnioskodawcy dotyczy wdrożenia własnej nowej technologii suszenia drewna kominkowego oraz uruchomienia na jej podstawie wytwarzania nowych produktów (wysoko jakościowego drewna kominkowego) i procesów oraz zapewnieniu warunków dla prowadzenia produkcji tych produktów. Cel niniejszego projektu jest zbieżny z celem Działania 2.32.FENG Kredyt Technologiczny Fundusze Europejskie Nowoczesna Gospodarcza i obejmuje wdrożenie innowacji technologicznej, będących wynikiem prac B+R. Celem bezpośrednim projektu – inwestycji jest uruchomienie wytwarzania nowych produktów zgodnie z rezultatami fazy badawczej projektu. Ponadto celem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie wyników prac B+R  związanych z opracowaniem nowoczesnej, optymalnej i wydajnej technologii wytwarzania wysoko gatunkowego drewna kominkowego. Jest to na tyle istotne, że w dokumentach strategicznych wskazuje się, że polskie przedsiębiorstwa, szczególnie z Warmii i Mazur, są mało innowacyjne, a przez to mało konkurencyjne w stosunku do innych producentów europejskich i światowych. Bezpośrednim rezultatem będzie wdrożenie nowych produktów – równomiernie wysuszonego (na poziomie 16±2%) drewna kominkowego, w znacznie krótszym czasie (ok. 30 godzin).

W celu skutecznego wdrożenia wyników prac B+R spółka BIOGAS WOOD dokona inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe:

  1. Roboty budowlane: hala produkcyjno-magazynowa z montażem; prace ziemne hale i posadzki; place utwardzone; hala suszarni wraz z posadzką.
  2. Ciąg technologiczny – suszarnia 4-komorowa z piecem i rekuperacją; piło-łuparka; wózki widłowe; wózki paletowe; taśmociągi; wielopiła; piła optymalizująca – optymalizerka; koparka do załadunku kłód; odciąg trocin; maszyna pakująca;
  3. Wyposażenie dodatkowe – sprzęt komputerowy.

Projekt zostanie zrealizowany na terenie gminy Małdyty w okresie 11 miesięcy od jego rozpoczęcia.

 

  • Grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta):

Wnioskodawca (jako spółka), pracownicy, społeczność lokalna, kooperanci i dostawcy Spółki.

 

  1. Cel lub cele projektu

Cel niniejszego projektu wpisuje się w cele Działania FENG.2.32. Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i obejmuje wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjnego procesu suszenia drewna kominkowego.

 

Przedmiotowe przedsięwzięcie, poprzez inwestycje produkcyjne, przyczyni się do wzmocnienia trwałego wzrostu i konkurencyjności przedsiębiorstwa BIOGAS WOOD (MŚP) oraz do utworzenia 10 nowych miejsc pracy.

W ramach projektu Spółka wdroży, do własnej działalności gospodarczej, wyniki prac badawczo-rozwojowych. Założeniem badań była poprawa efektywności procesu suszenia drewna kominkowego w suszarni komorowej. Doskonalenie procesu obejmowało poprawę dystrybucji czynnika suszącego (strumienia powietrza) przez modyfikację elementów konstrukcyjnych suszarni celem skrócenia czasu suszenia (wzrostu wydajności procesu suszenia) oraz obniżenia nakładów energetycznych (minimalizacja ilości zużytej energii), a także uzyskanie produktu końcowego o najwyższych parametrach jakościowych – bardziej wyrównanej wilgotności suszonego materiału w całej objętości komory suszarni.

Wdrożenie ww. innowacyjnej technologii umożliwi wprowadzenie do oferty rynkowej wysoko jakościowego drewna kominkowego – o wyrównanej jego wilgotności w całej objętości komory suszarniczej do poziomu 15÷18% – które obecnie nie jest dostępne na rynku polskim.

 

  1. Efekty, rezultaty projektu

W związku z realizacją projektu Spółka rozszerzy dotychczasową ofertę produktową
o drewno kominkowe najwyższej jakości o odpowiednio dobranej i wyrównanej wilgotności w masie produktu (skrzynia drewna, a nie pojedynczy element). W przedmiotowym przypadku proces konwekcyjnego suszenia drewna kominkowego dzięki przeprowadzonym pracom badawczym i procesom optymalizacyjnym zostanie zmieniony na trzy sposoby, opierające się na podobnych zmianach, ale innych założeniach:

  1. optymalizacja energetyczna,
  2. innowacja procesowa,
  3. innowacja produktowa.

Wdrożenie ww. innowacyjnej technologii umożliwi wprowadzenie do oferty rynkowej wysoko jakościowego drewna kominkowego – o wyrównanej jego wilgotności w całej objętości komory suszarniczej do poziomu 16±2% – które obecnie nie jest dostępne na rynku polskim. Technologia wprowadza nowe korzystne rozwiązanie, które wcześniej nie było dostępne w rozwiązaniach alternatywnych udostępnianych na rynku zarówno przez Wnioskodawcę jak i konkurencję krajową i zagraniczną.

Efektem realizacji projektu będzie m.in.:

  1. a) Uzyskanie najwyższych parametrów jakościowych suszonego materiału (partia materiału -drewna wyrównana pod względem wilgotności w całej objętości), co przełoży się na zmniejszenie ilości zużytej energii przy jednoczesnym wzroście wydajności procesu suszenia.
  2. b) Zmniejszenie obszaru stref w objętości komory suszarniczej z zakłóconym (utrudnionym) przepływem strumienia powietrza, poprawiając tym samym jakość drewna.
  3. c) Skrócenie czasu suszenia drewna kominkowego w stosunku do oryginalnej konstrukcji komory suszarniczej, co nie tylko wydatnie wpłynie na poprawę wydajności procesu suszenia, ale przede wszystkim obniży jednostkowe koszty eksploatacyjne (oszczędność energii).
  4. d) Poprawa jakości drewna kominkowego poprzez wyrównanie jego wilgotności w całej objętości komory suszarniczej do poziomu.
  5. e) Wyższa kaloryczność drewna, która decyduje o jego wydajności energetycznej.
  6. f) Zmniejszenie ilości dymu i jego emisji do atmosfery.
  7. g) Zmniejszenie ilości popiołów z procesu spalania.

 

Podsumowując – celem i rezultatem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie wyników prac B+R związanych z opracowaniem nowoczesnej, optymalnej i wydajnej technologii wytwarzania wysoko gatunkowego drewna kominkowego. Jest to na tyle istotne, że w dokumentach strategicznych wskazuje się, że polskie przedsiębiorstwa, szczególnie z Warmii i Mazur, są mało innowacyjne, a przez to mało konkurencyjne w stosunku do innych producentów europejskich i światowych. Inwestycja oznacza osiągniecie poniższych celów:

– implementacji nowoczesnych technologii wytwórczych,

– wprowadzenie innowacyjnych produktów na rynku polskim i zagranicznym,

– obniżenie kosztów wyrobów i działalności,

– zwiększenia zatrudnienia.

Realizacja projektu pozwoli firmie odnieść korzyści ekonomiczne (powiększy przychody i zyski) oraz wizerunkowe.

  1. Hasztagi

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

  1. Wartość projektu(całkowity koszt projektu),

Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 11 478 600,00 zł (słownie: jedenaście milionów czterysta siedemdziesiąt osiem tysięcy sześćset złotych zero groszy).

 

  • Wysokość wkładu Funduszy Europejskich.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 8 035 020,00 zł (słownie: osiem milionów trzydzieści pięć tysięcy dwadzieścia złotych zero groszy)

 

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie